Чи використовують школярі, попри заборону, «ВКонтакте» та «Однокласcники»?

Через інформаційні атаки та кібернебезпеку з боку Росії у травні 2017 року в Україні заборонили російські соцмережі «ВКонтакте» (VK, ВК) та «Однокласснники». 

На той час за даними СБУ російськими соціальними мережами користувалися 20 млн українців. І звісно, що після заборони такий розвиток подій в Україні викликав як обурення з боку користувачів, так і підтримку блокування.

Наразі ж українці поділилися на два табори: ті, хто знайшли альтернативу російським мережам і ті, хто досі користується російськими соцмережами обминаючи заборону за допомогою різних програм та розширень.

Ті хто увійшли до першої групи і досі масово реєструються у Facebook. Згадаємо, що лише за два тижні – після заборони російської соцмережі “ВКонтакте” – українська аудиторія в Facebook зросла аж на чверть. У Facebook зареєструвалося 1,5 мільйона нових українських користувачів. Тому після заборони російської соцмережі «ВКонтакте» українська аудиторія у Facebook виросла до 10 мільйонів.

Інші ж досі не можуть змиритися із забороною і придумали як обійти заблокований доступ до російських соціальних мереж різними способами: черезVPN, lоступ через проксі-сервер або зміна налаштувань в браузерах (найчастіше в Opera).

Найрозповсюдженішим способом є вставнолення vpn. VPN (virtual private network) дозволяє обійти заборону соцмереж в Україні і підмінити власне місце розташування через захищений канал з шифруванням всіх даних, що передаються. Щоб увійти в «ВКонтакте» (VK, ВК) або «Однокласники» потрібно в додатку змінити країну з України на будь-яку іншу.

До речі, за спостереженнями сайту «Нетикет», vpn можуть самі встановити  навіть старшокласники. Тому, коли нам випала нагода поспілкуватися із учнями старших класів після лекції про безпечний Інтернет в Державній бібліотеці для юнацтва, ми запитали чи використовують вони VPN. За їхніми словами всі старшокласники досі користуються популярною серед молоді російською соцмережею «Вконтакте». На питання чому ви не зареєструєтесь у Facebook ( адже vpn з технічної точки зору, шкодить комп’ютеру/ноутбуку/смартфону) вони відповідають, що не розуміють як ним користуватися, інтерфейс Facebook для них занадто складний.

Думку, про те, що частина українців не підтримує блокування російських соцмереж можна підтвердити  посилаючись на результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг — про це повідомляє УНІАН.

«Майже 60% не підтримують заборону російських сайтів в Україні, зокрема, “Одноклассники”, “ВКонтакте”, “Яндекс”. Чверть – підтримують, а 20% – не визначилися».

Дослідження було проведене 22-31 травня на замовлення журналу “Фокус”. Аудиторія: населення України від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність – 3000 респондентів.

Автор: Анастасія Папуч

Координатор проекту та головний редактор сайту "Нетикет". Студентка КНУ ім.Т.Г.Шевченка. Захоплюється психологією, графічним дизайном та вивчає французьку мову.

Один коментар для “Чи використовують школярі, попри заборону, «ВКонтакте» та «Однокласcники»?”

Залишити відповідь